Journal

1398/04/21 · 
  accelerator admin   مقاله جدید KPI چیست ؟
  1396/11/02 · 
   1396/08/06 · 
    accelerator admin   مقاله جدید 140
    1396/08/06 · 
     1396/07/30 · 
      1396/07/24 · 
       accelerator admin   مقاله جدید srgdfdtf
       1396/07/18 · 

        مجله جاویدان

        07

        برای اینکه بفهمیم استارتاپ چیست، بهتر است ابتدا بفهمیم استارتاپ چه چیزهایی نیست:

        • استارتاپ یک رویداد و همایش کارآفرینی نیست.
        • یک وب سایت یا یک اپ موبایل، لزوما یک استارتاپ نیست.
        • استارتاپ یک شرکت کوچک که در حال درآمدزایی و رشد است، نیست.

         

        بر اساس تعاریف مختلف از نویسندگان و محققان این حوزه، مانند آقای استیو بلنک، اریک ریس، و کتاب ها و منابع متنوع، بهترین و جامعترین تعریفی را که برای یک استارتاپ می توان ارائه کرد، به نظر من، این است:

          استارتاپ یک سازمان موقت است که با هدف یافتن یک مدل کسب و کار تکرارپذیر و مقیاس پذیر بوجود آمده است.

        چگونه در راه اجرای ایده خود، به سرعت، برای آن مدل کسب و کار مناسب بسازید؟

        برای اطمینان از موفقیت و برتری ایده هایتان، قبل از شروع هر کاری، برای آن باید مدل کسب و کار مناسب طراحی کنید.

        سازمان: منظور از سازمان هر نوع مجموعه ایی از افراد (یا حتی یک نفره)، ابزارها، و روابط بین آنهاست، چه به صورت شرکت ثبت شده باشد چه نشده باشد. چه دفتر کار داشته باشد چه در زیر زمین خانه قرار داشته باشد.

         

        موقت: یعنی استارتاپ ۱۰ ساله معنی ندارد. کار یک استارتاپ یافتن سریع مدل کسب و کار مناسب طبق تعریف بالا، در کمترین زمان ممکن است. سرعت و زمان عوامل مهمی در موفقیت یک استارتاپ هستند. هر چه دیرتر مدل کسب و کار مورد نظر را کشف کند شانس اینکه رقیبانش زودتر به نتیجه برسند و همچنین صبر، حوصله، انرژی و توان مالی گرداننده یا گردانندگان آن به سر رسد، بیشتر است.

         

        یافتن: این کلمه مهمی در این تعریف است. یک استارتاپ، برای یافتن هدفش در حال جستجو است. همواره در حال پژوهش و توسعه است. و باید بتواند مدل کسب و کار مورد نظر را کشف کند، و تکرارپذیر و مقیاس پذیر بودن آن را برای خود به اثبات برساند.

         

        عدم قطعیت: یک عبارت مهم دیگر نهفته در تعریف استارتاپ ها، عدم قطعیت است. در واقع شما به عنوان یک استارتاپ، دقیقا نمی دانید که کدام روش جواب می دهد و کدام جواب نمی دهد. شما به عنوان یک استارتاپ مطمئن نیستید که پاسخ درست کدام است. در گفتار عامیانه، استارتاپ ها، نمی دانند چکار دارند می کنند در نتیجه شما و هم تیمی های شما باید افرادی باشند که با گام نهادن در وادی های ناشناخته و آزمایش و خطا، شکست خوردن و رد شدن، مشکل و ترسی نداشته باشند.

         

        مدل کسب و کار (Business Model) : مجموعه ایی از روش ها و راهکارهایی است که یک شرکت، بنگاه یا سازمان برای ایجاد، ارائه و بدست آوردن ارزش (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، و …) بکار می برد. که با طرح کسب و کار (Business Plan) نباید اشتباه گرفته شود.

        تکرارپذیر: یعنی اینکه آن مدل کسب و کار که با هدف درآمد زایی ایجاد شده است را بتوان بارها و بارها تکرار کرد و به ازای هر تکرار، درآمد افزایش پیدا کند. یعنی در کلام ساده تر، بتوان محصول یا خدمت ارائه شده را تولید انبوه کرد.

        مقیاس پذیر: یعنی اینکه بتوان آن مدل کسب و کار را در آینده با افزایش منابع مالی ، نیروی انسانی و … توسعه داد و روش های ایجاد، ارائه و کسب ارزش را بهتر، سریعتر و بیشتر کرد.

        تکرارپذیری و مقیاس پذیری یک مدل کسب و کار، با خود، امکان رشد را به همراه خواهند آورد. بنابراین، هدف یک استارتاپ، رشد سریع است. این دو مفهوم مهم هستند که سودآوری و ثروتمند شدن را برای شما به ارمغان می آورند.

         

        برای درک بهتر این دو به این مثال در دنیای غیر استارتاپی توجه کنید:

        آبمیوه فروشی دوره گرد را در نظر بگیرید که بر روی چرخ دستی اش آبمیوه می فروشد. او باید هر روز صبح میوها بخرد، آن ها را بشوید، در چرخش قرار دهد و کوچه به کوچه مسافت های طولانی را طی کند، داد بزند، بلکه مشتریان به سراغش بیایند. سپس به درخواست هر یک مشتری، با آبمیوه گیر دستی، آب میوه دلخواه او را انجام دهد. و دستمزدش را طلب کند. این آبمیوه فروش دوره گرد برای اینکه کسب و کارش را از دست ندهد، هر روز باید همه این کارها ی خسته کننده را تکرار کند. اگر چند روزی هم مثلا به دلیل مریضی نتواند از خانه بیرون بیاید، آن روزها درآمدی نخواهد داشت.

        حال اگر این آبمیوه فروش بتواند میوه های زیادی را یکجا خریداری و نگه داری کند، به جای آبمیوه گیر دستی، از آبمیوه گیر برقی استفاده کند، و به جای یک چرخ، چندین چرخ داشته باشد و افرادی را استخدام کند که چرخ ها در مناطق مختلف شهر بگردانند و آبمیوه بفروشند، می تواند خود، بر کارها مدیریت کند و پول ها را جمع آوری کند. دستمزد کارگرانش را بدهد و سود خودش را بردارد. حال اگر هرچند روز هم از خانه بیرون نیاید، کسب و کارش از بین نخواهد رفت و همه آن روزها درآمدش سرجایش باقی است.

        حالا این را با یک کارخانه آبمیوه گیری صنعتی مقایسه کنید که همه چیز اتوماتیک است و میزان تولید و اندازه بازار آن بسیار بسیار بزرگتر است.

         

        یک مثال مرتبط برای دنیای استارتاپی:

        یکی از آشناترین مثال هایی که می توان برای مفاهیم تکرارپذیری و مقیاس پذیری در دنیای استارتاپ ها زد، فیسبوک در ماه ها و سال های اولش است. مارک زاگربرک بنیانگذار فیسبوک، فیسبوک را از خوابگاه دانشگاهش (هاروارد) شروع کرد. این وب سایت، در ابتدا توسط دانشجویان همکلاسی اش مورد توجه قرار گرفت و سپس دانشجویان دانشگاه های دیگر به آن پیوستند. در حالی که تنها یک وب سایت بود، روز به روز به کاربرانش اضافه می شد. مارک زاکربرگ به همراه همکارانش در ماه ها و سالهای ابتدایی فیسبوک، واقعا نمی دانستند که می خواهند چکار کنند و سرنوشت این کارشان به کجا خواهد کشید. آنها در ابتدا مدل درآمدزایی نداشتند و نمی دانستند چگونه باید از وب سایتی با این همه کاربر پول در بیاورند. تا اینکه در سال ۲۰۰۴ زاکربرگ دانشگاه را رها کرد و به همراه دوستانش به سیلیکان ولی نقل مکان کرد تا تمام وقت و انرژی اش را بر روی توسعه فیسبوک بگذارد. آن ها به شدت به دنبال مدل درآمدزایی بودند که اولین چیزی که به ذهنشان رسید تبلیغات آنلاین بود.

        البته درباره داستان رشد و شکست ها و موفقیت های فیسبوک، در دوره آموزشی ویدیویی «تبدیل ایده به کسب و کار: ۱۰ چیزی که موسس فیسبوک آرزو داشت زودتر می دانست! » به صورت کامل و با جزئیات توضیح داده ام.

         

        جایگاه نوآوری در استارتاپ‌ها:

        استارتاپ ها، معمولا حول ایده های نوآورانه و خلاقانه بنا می شوند. در واقع فرد یا افرادی خوشفکر، با ایده های نو، در جستجوی روش هایی برای کسب درآمد از آن ایده و تولید انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر آن ایده هستند. نوآوری در استارتاپ ها، به شکل نوآوری در بازار یا نوآوری در محصولات و خدمات خود را نشان می دهد.

         

        بر اساس تعریف بالا، می توان به شرح زیر تعدادی از باورهای نادرست را اصلاح کرد:

        یک) هر استارتاپی لازم نیست حتما در حوزه کامپیوتر و اینترنت باشد. دلیل اینکه اغلب سر و صداها در باره استارتاپ ها از این حوزه بلند می شود ۲ دلیل مهم است:

        1.  روز به روز هزینه سخت افزار، نرم افزار و زیرساخت های لازم برای راه اندازی کسب و کار در این حوزه کاهش می یابد و در نتیجه با کمترین سرمایه ها، می توان شروع به کار کرد.
        2. در بسیاری از کسب و کارهای این حوزه اغلب با مهیا کردن بسترهایی که بتوان در آنها تعداد کاربران، تعداد پردازنده ها، میزان حافظه دائمی و موقت، پهنای باند، و… را افزایش داد، می توان به تکرارپذیری و مقیاس پذیری دست پیدا کرد.

         

        دو) هر وب سایت یا اپ موبایل، لزوما نمی تواند با تعریف استارتاپ جور دربیاید. در واقع این طور باید گفت که، بیزنس پشت آن وب سایت مهم است که اگر به دنبال یافتن یک بیزنس-مدل تکرارپذیر و مقیاس پذیر با هدف رشد سریع است، جزو تعریف استارتاپ قرار خواهد گرفت.

         

        سه) کسب و کارهای کوچک، لزوما استارتاپ نیستند. مثلا یک پیتزا فروشی محلی که سالهاست ساندویچ و پیتزا را به یک روش تثبیت شده ی قبلی می فروشد و مشتریان و درآمدش در حال افزایش است، استارتاپ نیست. چرا که صاحبان آن از ابتدا مدل کسب و کار خود را بر اساس تجربیات و مدلهای موجود قبلی انتخاب کرده اند (پیتزا فروشی) و تقریبا با دید باز و خیال مطمئن تری، نسبت به آینده، آن پیتزافروشی را راه اندازی کرده اند.

         

        طرز فکر استارتاپی:

        از آنجایی که همواره شرکت های بزرگ و جا افتاده، توسط شرکت های نوپا مورد تهدید قرار می گیرد و اغلب از بین می روند، این شرکت های بزرگ به محض اینکه خود را در معرض خطر ببینند، تلاش می کنند تا جلوی این خطر را با راه اندازی یک واحد جدید در درون یا بیرون مجموعه خود بگیرند. از آنجاییکه معمولا، واحدهای کوچکتر، چابکتر از سازمان ها و شرکت های بزرگ هستند، این راه، راه مناسبی خواهد بود تا این غول های بزرگ بتوانند اینترسی بالا و تنبلی خود را به کمک واحدهای کوچک و چابک، کمتر کنند.

        به همین دلیل، اغلب شرکت های بزرگ، به این نوع طرز فکر استارتاپی پر و بال می دهند و کارکنانشان را تشویق می کنند مانند اعضای یک تیم استارتاپی کار و فکر کنند.

        نظر ها

        Prendiville
        شنبه, 14 بهمن,1396 03:45 ب.ظ
        ممنون مطلب خوبی بود
        Belisario
        چهارشنبه, 29 فروردین,1397 02:56 ب.ظ
        سلام
        ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.


        ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب
        گروه تلگرامی جامعه وبمستران ایران را لانچ
        کردیم.
        با توجه به اینکه شما هم در
        این زمینه فعال هستید خوشحال می
        شیم به ما بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم داشته باشیم
        لینک گروه خدمتتون
        https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig
        Hollis
        یکشنبه, 27 مرداد,1398 12:05 ق.ظ
        Do you have any video of that? I'd love to find out more details.
        Everton Matchtröjor
        Rankine
        یکشنبه, 27 مرداد,1398 12:38 ق.ظ
        When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each
        time a comment is added I get three emails with the same comment.
        Is there any way you can remove people from that service?

        Cheers! Italien Tröja
        Noyes
        چهارشنبه, 30 بهمن,1398 01:39 ق.ظ
        Pretty section of content. I just stumbled upon your website and
        in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account
        your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.
        Santiago
        شنبه, 11 اردیبهشت,1400 06:19 ب.ظ
        игра престолов в хорошем качестве
        Whish
        یکشنبه, 12 اردیبهشت,1400 03:05 ق.ظ
        игра престолов все сезоны
        Ulm
        # Ulm
        یکشنبه, 12 اردیبهشت,1400 03:39 ق.ظ
        Игра престолов
        Coomes
        یکشنبه, 12 اردیبهشت,1400 04:29 ق.ظ
        Игра престолов
        Brooke
        یکشنبه, 12 اردیبهشت,1400 05:33 ق.ظ
        Игра престолов
        Brothers
        دوشنبه, 13 اردیبهشت,1400 12:50 ق.ظ
        Игра престолов
        Creech
        دوشنبه, 13 اردیبهشت,1400 05:44 ق.ظ
        игра престолов смотреть онлайн
        Mill
        چهارشنبه, 15 اردیبهشت,1400 10:00 ب.ظ
        img
        Koop
        پنجشنبه, 16 اردیبهشت,1400 11:56 ق.ظ
        url
        Denmark
        جمعه, 17 اردیبهشت,1400 03:04 ب.ظ
        url
        Northern
        جمعه, 17 اردیبهشت,1400 07:24 ب.ظ
        fr
        Ethridge
        جمعه, 17 اردیبهشت,1400 08:48 ب.ظ
        web
        Preiss
        یکشنبه, 19 اردیبهشت,1400 03:37 ق.ظ
        usa
        Roger
        یکشنبه, 19 اردیبهشت,1400 04:09 ق.ظ
        gov
        Reyes
        یکشنبه, 19 اردیبهشت,1400 04:56 ق.ظ
        link
        Burton
        یکشنبه, 19 اردیبهشت,1400 06:04 ق.ظ
        проекция в психологии примеры
        Moreira
        دوشنبه, 20 اردیبهشت,1400 05:39 ق.ظ
        fr
        Feliciano
        دوشنبه, 20 اردیبهشت,1400 07:26 ق.ظ
        more
        Casner
        دوشنبه, 20 اردیبهشت,1400 08:12 ق.ظ
        url
        Petro
        ﺳﻪشنبه, 21 اردیبهشت,1400 06:38 ق.ظ
        more
        Jelks
        پنجشنبه, 23 اردیبهشت,1400 02:21 ق.ظ
        gov
        O'Brien
        پنجشنبه, 23 اردیبهشت,1400 10:25 ق.ظ
        Скажи ей фильм онлайн
        Beardsley
        پنجشنبه, 23 اردیبهشت,1400 03:24 ب.ظ
        he has a good point
        Durant
        پنجشنبه, 23 اردیبهشت,1400 04:28 ب.ظ
        official statement
        Napoli
        شنبه, 25 اردیبهشت,1400 09:22 ق.ظ
        click to read more
        Baskerville
        شنبه, 25 اردیبهشت,1400 09:42 ق.ظ
        полезный источник
        Vanburen
        شنبه, 08 خرداد,1400 11:48 ب.ظ
        посетите сайт
        Glaspie
        یکشنبه, 09 خرداد,1400 08:31 ق.ظ
        продолжение по ссылке
        Deville
        ﺳﻪشنبه, 25 خرداد,1400 09:58 ق.ظ
        Хрустальный
        Torrence
        چهارشنبه, 06 مرداد,1400 10:57 ق.ظ
        read
        Mendes
        پنجشنبه, 07 مرداد,1400 01:03 ق.ظ
        смотреть сериал чернобыль 2019 все серии
        McKillop
        شنبه, 30 مرداد,1400 04:50 ق.ظ
        фильмы онлайн бесплатно
        Llanas
        یکشنبه, 07 شهریور,1400 08:34 ق.ظ
        Новенький 2 сезон 1 серия
        Swallow
        ﺳﻪشنبه, 09 شهریور,1400 10:14 ب.ظ
        чики сериал
        Thibodeaux
        جمعه, 12 شهریور,1400 11:07 ق.ظ
        здесь
        Ackerman
        جمعه, 12 شهریور,1400 01:31 ب.ظ
        67223 604918 https://clck.ru/XEMJK
        Dalrymple
        جمعه, 12 شهریور,1400 03:49 ب.ظ
        онлайн
        Beak
        جمعه, 12 شهریور,1400 09:38 ب.ظ
        фб
        McAulay
        جمعه, 12 شهریور,1400 10:06 ب.ظ
        458
        Boxer
        دوشنبه, 15 شهریور,1400 06:38 ق.ظ
        3766
        Solander
        پنجشنبه, 18 شهریور,1400 11:57 ق.ظ
        После глава 3
        Kingsmill
        پنجشنبه, 18 شهریور,1400 05:27 ب.ظ
        2134
        Chu
        # Chu
        پنجشنبه, 18 شهریور,1400 11:26 ب.ظ
        Проектор Дизайн человека
        Warnes
        جمعه, 19 شهریور,1400 03:36 ق.ظ
        Клятва лiкаря
        Chiu
        جمعه, 19 شهریور,1400 04:36 ق.ظ
        Дом на другой стороне
        Balderas
        جمعه, 19 شهریور,1400 04:52 ق.ظ
        Злое
        Laboureyas
        جمعه, 19 شهریور,1400 05:01 ق.ظ
        Воспоминание
        Seifert
        جمعه, 19 شهریور,1400 05:03 ق.ظ
        Небесная команда
        Charette
        جمعه, 19 شهریور,1400 05:23 ق.ظ
        ДЮНА
        Dawbin
        جمعه, 19 شهریور,1400 05:43 ق.ظ
        Кэндимен
        McGuirk
        جمعه, 19 شهریور,1400 06:18 ق.ظ
        Соври мне правду
        Kirkhope
        جمعه, 19 شهریور,1400 01:57 ب.ظ
        4530
        Novak
        جمعه, 19 شهریور,1400 06:39 ب.ظ
        3841
        Navarro
        شنبه, 20 شهریور,1400 02:20 ب.ظ
        Свингеры 2021
        Hannah
        شنبه, 20 شهریور,1400 06:24 ب.ظ
        Форсаж 9 без смс
        Nordstrom
        یکشنبه, 21 شهریور,1400 03:08 ق.ظ
        Блогеры и дороги
        Stapleton
        یکشنبه, 21 شهریور,1400 06:34 ق.ظ
        смотреть фильм
        Patch
        دوشنبه, 22 شهریور,1400 04:13 ق.ظ
        Бестселлер 2021
        Hubert
        دوشنبه, 22 شهریور,1400 07:57 ق.ظ
        на сайте
        Ducan
        دوشنبه, 22 شهریور,1400 08:09 ق.ظ
        на сайте
        Leverett
        دوشنبه, 22 شهریور,1400 08:13 ق.ظ
        6003
        Manzi
        شنبه, 27 شهریور,1400 01:14 ق.ظ
        Психолог Мякини
        Hanran
        شنبه, 27 شهریور,1400 05:04 ق.ظ
        Пацанки 6 сезон
        Proud
        شنبه, 27 شهریور,1400 11:44 ق.ظ
        Фильм Дюна 2021
        Barron
        ﺳﻪشنبه, 30 شهریور,1400 08:20 ب.ظ
        смотреть сериал чернобыль 1 сезон
        Steil
        ﺳﻪشنبه, 30 شهریور,1400 08:58 ب.ظ
        20070 990820 https://t.me/psy_9000
        Turley
        چهارشنبه, 31 شهریور,1400 12:05 ق.ظ
        97021 909527 https://t.me/rasstanovki_po_hellingeru
        Seidel
        پنجشنبه, 01 مهر,1400 01:41 ب.ظ
        Желаанием
        Sverjensky
        پنجشنبه, 01 مهر,1400 07:16 ب.ظ
        Ситников
        Beaver
        جمعه, 02 مهر,1400 08:29 ب.ظ
        netflix, google flights американская история ужасов 1 онлайн
        crazy factory, фейсбук
        Bouldin
        جمعه, 02 مهر,1400 08:44 ب.ظ
        фейсбук, kategorien американская история ужасов
        сериал opgg, red tube

        ثبت نظر

        نام

        ایمیل

        وب سایت

        I
        دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
        دی ان ان